A Fertőd-Celldömölk-Hévíz-Keszthely túraútvonal alacsony forgalmú, burkolt utakon, néhol burkolatlan földutakon vezet 130 km hosszan, meseszép tájakon.
Hírek / Aktuális információk
Joó-tó nyitvatartása
A tó minden nap 08:00 órától 20:00 óráig tart nyitva.
Hírek / Aktuális információk
A Kemenes Vulkán Park nyitvatartása
A látogatóközpont április eljesétől újra várja az érdekődőket!
Szilágyi Mária keramikusművész állandó kiállítása Celldömölkön
A művésznő Celldömölk városának adományozott hagyatékából 2015-ben nyílt emlékkiállítás a Kemenesaljai Művelődési Központban. A közel 100 darabból álló, restaurált alkotásokból álló tárlat a művészi pálya teljességét hivatott bemutatni.
Szilágyi Mária (1916-1979):
A művésznő Krasznokvajdán született, majd Jásszentandrásra költözött szüleivel, itt töltötte első, legfogékonyabb éveit is. Az Alföld jellegzetes, népi hagyományaival már gyermekkorában megismerkedett. Több mint harminc éves pályáját változó állomások jellemezték. Kerámiáiban minden benne van: az emberiség születése, jelene és vége. Legendák, költészet és mese, a bibliai és mitológiai történetek agyagba képzelt parafrázisai jellemezték művészetét. Amint Kodály és Bartók visszatértek a néphez, s a népdalokból merítettek ihletet a műveikhez, így merített ihletet a nép kimeríthetetlen kincsesházából Szilágyi Mária is, művészete ezért annyira eredeti, igaz, őszinte és magyar.
Szilágyi Mária keramikusművész emlékkiállítása a Kemenesaljai Művelődési Központ és Könyvtár kiállítótermében:
" A Kemenesaljai Művelődési Központ és Könyvtár építésekor pályázatot hirdettek (1972) egy nagyméretű fali kompozíció elkészítésére. A zsűri Szilágyi Mária munkáját találta a legalkalmasabbnak, a 300x200 cm-es plasztikus máztalan kerámiakép azóta éke, dísze a Művelődési Központ előcsarnokának.
2012 szeptemberétől a kerámiák restaurálásra kerültek. 2015-ben emlékkiállítás nyílt a Kemenesaljai Művelődési Központ és Könyvtár Móritz Galériáján. A közel 100 darabból álló restaurált alkotásból álló tárlat a művészi pálya teljességét hivatott bemutatni. Szilágyi Mária egyéni módon alakított krakklé/üvegmázas kerámiáin a máz repesztését nem bízta a véletlenre, hanem a kifejezés kívánalmai szerint irányítani tudta a folyamatot. Fehér kerámiáin csupán berakásként alkalmazott tükörlapok és gyöngyök ezüstös ragyogása, formai tagolása révén fellépő fény-, árnyékhatások bontják meg a fehérséget. Alkotásai a magyar népművészet és folklór motívumkincsére és világszemléletére épülnek, mégis áthatja őket egyfajta konstruktivista vonulat, a modern kor lenyomata betonba ágyazva. Súlyos agyagba gyúrva, színes mázzal égetve bontakoznak ki előttünk a három dimenzióba komponált figurák műfaji és tematikai sokrétűségei. Művészetében ötvözi a pogány magyar szokásokat, Erdély babonás misztikumát, szinte minden magyar táj jellegét, a kalocsai, mezőkövesdi, kalotaszegi, szatmárcsekei stílust."
Németh Katalin, a Szilágyi hagyaték restaurátora
A tárlat ingyenesen látogatható, a művelődési ház nyitvatartási idejével megegyezően (vasárnap és hétfő kivételével minden nap 9:00 órától 18:00 óráig). A kiállítás megtekintésének igényét jelezni és további információkról érdeklődni a recepción lehet.
Helyszín: Kemenesaljai Művelődési Központ és Könyvtár, Celldömölk, Dr. Géfin tér 1. További információ: 06 95/ 779 301